The CBR600F master cylinder is a 5/8" piston ( or 15.88mm ) and it matches the CBR1000F master cylinder for looks.
CB1300 master cylinder to 3 piston caliper ratio is 19.234:1
The CB1300 master cylinder is a 14mm piston and it matches the CBR1000F master cylinder for looks.
EDIT --- Just been looking at some other master cylinder to caliper ratios :
CBR1000F ( Pre CBS braking system - 2 pot calipers ) 16.00:1
CBR1000F ( CBS linked brakes ) 15.375:1
CBR1000F ( STD master cylinder - 3 pistons linked in caliper ) 23.374:1
CBR1000F ( CBR600F master cylinder - 3 pistons linked in caliper ) 14.949:1
CBR1000F ( CB1300 master cylinder - 3 pistons linked in caliper ) 19.234:1
CBR1100xx ( CBS linked brakes ) 15.701:1
CBR600F ( 4 pot calipers ) 12.69:1
CBR929RR ( 4 pot calipers ) 22.918:1
Last edited by Dean0; Jul 19, 2013 at 09:08 AM.
Thanks deano, for the cbr600f is that any year of the f series? (f1, f2, ect.)
Last edited by hillbilly86; Jul 19, 2013 at 07:09 PM.
Good to see you again DeanO
I've often wondered what other master cylinders could be fitted..........
Great post, very useful info. Copied into "alternative parts" for future info
I wish I had the space and funds to have kept the 1000F as well as the blackbird.